środa, 3 października 2012

Rozważania przy herbacie

Koper, żmija i półcień
Ślad, aromat i trzcina
Ziemia, wiatr i samotność.

O  księżyc wsparta drabina

~~Federico Garcia Lorca

Są takie wiersze, które trafiają do człowieka od razu. Bynajmniej nie dlatego, że są tak świetnie napisane, ale dlatego, że odzwierciedlają najgłębsze i czasami najciemniejsze strony naszych dusz. Czasami na początku nie potrafimy sprecyzować dlaczego ten, a nie inny wiersz tak do nas trafia, musi dopiero minąć jakiś czas, żebyśmy zrozumieli, że wiersze to tylko zwierciadła, które ukazują to, co już jest w nas.

Wszystko w świecie jest zmienne, my również, więc i nasze zwierciadła zmieniają się z biegiem czasu. Niemożliwym jest by przez całe życie towarzyszył nam jeden wiersz, albo jedna emocja.

Czasami chcielibyśmy zamrozić siebie w jednym określonym stanie, dlatego, że zmiany nie zawsze są pozytywne. Od tych negatywnych chcielibyśmy uciec jak najdalej, a kiedy już się zdarzą nie potrafimy się pogodzić z tym, że przydarzyły się właśnie nam. Skupiając się na żalu, nie dostrzegamy tego, co jest blisko nas. Wspominając to, co nie było po naszej myśli,zatracamy się w przeszłości i nie potrafimy się już cieszyć chwilą obecną. Każdy z nas przeżywa takie chwile, czasami wydaje nam się, że jesteśmy w tym wyjątkowi, ale to nieprawda. Wszyscy jesteśmy po prostu ludźmi i łączą nas podobne przeżycia, uczucia, problemy i radości. Nigdy nie jesteśmy sami, ani we łzach ani w uśmiechach.

Zamiast pogrążać się w żalu, zwracać  nieustannie ku przeszłości, warto tak zwyczajnie sobie wybaczyć, znaleźć nowy wiersz i uśmiechnąć się do kubka z herbatą, ponieważ nigdy nie będzie smakowała tak, jak dzisiaj. Codziennie smakuje trochę inaczej, właśnie dlatego żeby można było za każdym razem cieszyć się nią na nowo, tak, jakby się ją piło po raz pierwszy. Podobnie jak białość ma wiele różnych odcieni, tak na całym świecie nie ma jednego, niezmiennego smaku.

Zmienność jest naturalna. Pozytywne zmiany są zastępowane przez negatywne, a negatywne przez pozytywne. To nieustanny proces, wszystko, co można zrobić, to czerpać mądrość zarówno z pozytywnych, jak i negatywnych momentów. Ale na dłuższą metę nie ma powodu do smutku, bo chociaż  dziś są chmury, jutro z pewnością zaświeci słońce. Ale na to słońce też nie można czekać bezczynnie, trzeba pracować nad tym, co można zmienić, a najlepiej nie zaczynać od zmiany całego świata, najlepiej po prostu zacząć od siebie.